Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas

ŚWINOUJŚCIE

Rezerwat Ptaków Karsiborska Kępa
Ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa Znajduje się na północy wyspy i jest pierwszym rezerwatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy. To lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na łąkach zarastających niską trzciną gnieździ się do kilku procent światowego stanu tego rzadkiego ptaka. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: bielik, kania ruda, błotniak łąkowy, derkacz , batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku.


Nasza wizyta na tych ciekawych, pełnych uroku miejscach związana była z wiosennym monitoringiem ptaków lęgowych na Karsiborskiej Kępie i Zajęczych Łęgach.
Ciepły księżycowy wieczór i głos wodniczki - to wrażenia, które rekompensują długą drogę jaką przebyliœmy do tego miejsca. Monitoring organizowany jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków , którego przedstawicielam była Maja Piasecka kierująca całą akcją,
Polecamy wizytę na tym terenie.

Nie przechodzić - wysiaduję nowe pokolenie :)

Podczas wizyty
zaobserwowano
40 gatunków


2010r

bielik
błotniak stawowy
bocian biały
bogatka
brzegówka
czajka
czapla siwa
dymówka
głowienka
jerzyk
kopciuszek
kormoran
kos
krzyżówka
łabędź niemy
łyska
mewa pospolita
mewa srebrzysta
modraszka
pliszka siwa
pliszka żółta
pokląskwa
potrzos
rokitniczka
rybitwa rzeczna
sierpówka
skowronek
sroka
strzyżyk
szpak
śmieszka
trzciniak
trzcinniczek
trznadel
wilga
wodniczka
wrona siwa
wróbel
zięba
żuraw