Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas

¦WINOUJ¦CIE

Rezerwat Ptaków Karsiborska Kępa
Ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa Znajduje się na północy wyspy i jest pierwszym rezerwatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje 180 ha podmokłych ł±k Karsiborskiej Kępy. To lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na ł±kach zarastaj±cych nisk± trzcin± gnieĽdzi się od kilku procent ¶wiatowego stanu tego rzadkiego ptaszka. Na terenie ostoi występuj± też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa , błotniak ł±kowy, derkacz , batalion - gatunki zaliczane do wymieraj±cych w skali ¶wiata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podgl±dać o każdej porze roku.


Nasza wizyta na tych ciekawych, pełnych uroku miejscach zwi±zana była z wiosennym monitoringiem ptaków lęgowych na Karsiborskiej Kępie i Zajęczych Łęgach.
Ciepły księżycowy wieczór i głos wodniczki - to wrażenia, które rekompensują długą drogę jką przebyliśmy do tego miejsca. Monitoring organizowany jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków , którego przedstawicielam była Maja Piasecka kierująca całą akcją,
Polecamy wizytę na tym terenie.

Nie przechodzić - wysiaduję nowe pokolenie :)

Podczas wizyty
zaobserwowano
40 gatunków


2010r

bielik
błotniak stawowy
bocian biały
bogatka
brzegówka
czajka
czapla siwa
dymówka
głowienka
jerzyk
kopciuszek
kormoran czarny
kos
krzyżówka
łabędĽ niemy
łyska
mewa pospolita
mewa srebrzysta
modraszka
pliszka siwa
pliszka żółta
pokląskwa
potrzos
rokitniczka
rybitwa rzeczna
sierpówka
skowronek
sroka
strzyżyk
szpak
¶mieszka
trzciniak
trzcinniczek
trznadel
wilga
wodniczka
wrona siwa
wróbel
zięba
żuraw