Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas


<<<
Park Narodowy "Ujście Warty"Park Narodowy "Ujście Warty"


Park Narodowy "Ujście Warty" jest wymarzonym miejscem dla osób zainteresowanych obserwacją ptaków. Nawet w czasie krótkiego pobytu można tu zaobserwować wiele rzadkich gatunków.
Park położony jest w zachodniej Polsce w ujściowym fragmencie doliny Warty. Nadwarciańckie rozlewiska, jako jeden z najważniejszych europejskich terenów podmokłych o międzynarodowym znaczeniu, chroni go od 1984 roku również Konwencja Ramsar.
Park Narodowy "Ujście Warty" powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Zaobserwowano tu 254 gatunków ptaków, z czego gnieździło się około 174. Liczebność niektórych gatunków jest znaczna w skali Polski, dotyczy to m.in. ohara, krakwy, ostrygojada, płaskonosa, gęgawy, perkoza rdzawoszyjego i zausznika, rybitwy czarnej oraz mewy małej.

Ujście Warty to miejsce, które należy odwiedzać i... odwiedzać. Nic tu nie jest stabilne. Wszystko się zmienia.

Po zimnym końcu sierpnia we wrześniu powróciło lato. Piękne lato. Przyjechaliśmy z rowerami, bo w tym miejscu jest to na miejscu. Przestrzenie, obszary, do których nie dotarlibyśmy autem, doznania, przygody, przypadki, których nie przeżylibyśmy, gdyby nie rowery. Mieszkamy w nowym pięknym miejscu, na końcu wsi, gdzie za oknem na ściernisku żerują żurawie, przemykają sarny, czają się czajki, szpaki i wrony.
Mamy możliwość poznać bliżej tereny położone nieopodal rzeki. Przepłynięcie Warty promem do Kłopotowa, Witnica z ciekawym "Parkiem Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji", nowy, piękny most nad Wartą w Świerkocinie, przejazd wałem wzdłuż rzeki, obserwcja ptaków krążących wśród zarośli i nad wodą. I to wszystko w gorących promieniach słońca... . Wizyta w "Dudku" ( serdecznie pozdrawiamy !), przepłynięcie kanału Postomii kajakiem pośród kwitnących lilii wodnych i grążeli, w tle głos odzywających się kwokaczy, siedzące na brzegach stada gęgaw, krzyki czajek i przylot kszyków, śmieszki - to ważne dla nas chwile.
I zaskoczenie - pierwsze nitki babiego lata..... .
Po przejechaniu rowerami wieeeelu kilometrów stwierdziliśmy, że możemy sobie pozwolić na chwile obserwacji stacjonarnych tzn. kocyk, luneta, lornetki, Betonka, czatownie. Widzieliśmy w stadzie gęgaw 8 gęsi z obrożami szyjnymi; odczytaliśmy następujące: PACV,PCYU,PAIH.
Na zakończenie wizyty pojechaliśmy nad brzeg Warty, by ponapawać się spokojnym, jednostajnym, cichym, szumem wody w rzece, posłuchać szmeru przybrzeżnych zarośli i głosów ptaków w liściach... . Nagle - na przeciwległym brzegu, na suchą gałąź drzewa przyleciał ... rybołów !!! Usiadł, posiedział, rozejrzał się, poobserwował, ... zanurkował... złowił rybę i .... odleciał... .
Zaskoczenie i zachwyt....Podczas wizyty
zaobserwowano
56 gatunków


2021 rok


batalion
białorzytka
bielik
błotniak stawowy
bocian biały
bogatka
brzegówka
cyraneczka
czajka
czapla biała
czapla siwa
dymówka
dzięcioł czarny
gąsiorek
gęgawa
grzywacz
kania ruda
kawka
kopciuszek
kormoran
kos
krakwa
krogulec
kruk
krzyżówka
kszyk
kwokacz
łabędź niemy
łęczak
łyska
mazurek
mewa białogłowa
modraszka
muchołówka szara
myszołów
oknówka
perkozek
pierwiosnek
pliszka siwa
pliszka żółta
płaskonos
potrzos
pustułka
rybołów
sierpówka
sójka
sroka
szczygieł
szpak
śmieszka
świstun
wrona siwa
wróbel
zięba
zimorodek
żuraw