Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas


<<<
Stawy Przemkowskie


Rezerwat ornitologiczny "Stawy Przemkowskie" utworzony w 1984 r. leży na północnym skraju województwa legnickiego w gminie Przemków. Na rezerwat składa się 35 stawów o łącznej powierzchni 948 ha.
W wyniku badań prowadzonych w latach 1978-1984 przez członków Sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Wrocławskiego w rezerwacie i jego okolicach stwierdzono 216 gatunków ptaków, w tym 147 lęgowych.
Rezerwat jest ważnym miejscem wypoczynku i żerowania ptaków migrujących. Podczas jesiennych przelotów najliczniejsze są łyski (do 11.600 osobników), krzyżówki (do 10.600) i głowienki (9000).

Cel wizyty to chęć zobaczenia w tym okresie ciekawych gatunków lęgowych. Po przybyciu - poszukiwanie noclegu, który okazał się trudony do osiągnięcia, ( w takim miejscu !!!), ale pod czujnym okiem życzliwego strażnika miejskiego, udaje się nam go zdobyć. Miejsce nazywa się "Amazonka".
Wyprawa na stawy, po uzyskaniu zgody na pobyt na terenie zaczynamy obserwacje. Pora niezbyt obfitująca w gatunki, bo ukryte w większości w trzcinach na gniazdach. Perkoz rdzawoszyi pięknie wyeksponowany w kilku miejscach na gniazdach, czy łabędź krzykliwy z młodymi żerujący spokojnie na wodzie (jeden brązowoszyi), albo wszechobecny trzciniak, a i polujący błotniak stawowy to gatunki, które spokojnie można obserwować.
Znienacka pojawia się gęgawa z siedmioma młodymi, a zaraz za nią druga z trzema młodziakami, nieopodal perkozek zażarcie walczący z kilkoma innymi osobnikami. To wszystko wśród nieustającego żabiego koncertu. Brakuje nam obiecanej w "Ptasich ostojach" wąsatki, ale głos bąka i wieczorem słyszany na łąkach derkacz dopełniają cudów natury. Zawsze po wizycie w takim miejscu pozostaje niedosyt, wrócimy więc tam w innym czasie.

Podczas wizyty
zaobserwowano
60 gatunków


2012r

bąk
bielik
błotniak stawowy
bocian biały
bogatka
cierniówka
cyraneczka
czapla biała
czapla siwa
czernica
derkacz
dymówka
gąsiorek
gęgawa
głowienka
grzywacz
jerzyk
kapturka
kląskawka
kopciuszek
kormoran
kos
krakwa
kruk
krzyżówka
kukułka
łabędź krzykliwy
łabędź niemy
łyska
mazurek
modraszka
myszołów
nurogęś
oknówka
perkoz dwuczuby
perkoz rdzawoszyi
perkozek
pierwiosnek
pliszka siwa
pliszka żółta
pokląskwa
potrzos
potrzeszcz
remiz
rybitwa rzeczna
sierpówka
skowronek
słowik rdzawy
sroka
szczygieł
szpak
śmieszka
śpiewak
trzciniak
trzcinniczek
trznadel
wilga
wrona siwa
wróbel
zięba