Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas

















<<<
Popradzki Park Krajobrazowy








Ptaki to czynnik, który jak zwykle decyduje o kierunku naszych wyjazdów wakacyjnych.
Tym razem obrany kierunek to południe Polski. Tak znaleźliśmy się w Popradzkim Parku Krajobrazowym w Karpatach Zachodnich. Na terenie Beskidu Sądeckiego Park zajmuje górne partie pasm Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej wraz z położoną pomiędzy nimi przełomową doliną Popradu, obejmuje także położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich.
Pod względem przyrodniczym i krajobrazowym Beskid Sądecki należy do najciekawszych rejonów górskich w naszym kraju. Szeroki przekrój siedlisk leśnych i liczne występowanie gatunków rzadkich i zagrożonych spowodowało iż prawie cały mezoregion został objęty różnymi formami ochrony przyrody. Jest jednym z największych parków tego rodzaju w Polsce; został utworzony w 1987 roku. Mieliśmy nadzieję, że orzeł przedni, płochacz halny, drozd obrożny, puchacz, puszczyk uralski ukażą się nam zgodnie z informacjami o ich przebywaniu w tym regionie. Niestety ptaków było jak na lekarstwo. Zadowolić nas musiały spotkane pliszki górskie, myszołowy, słowackie bociany białe, muchołówka mała i bocian czarny, który pojawił się w ostatnim dniu ponad lasem nad Popradem.
Żegiestów - malowniczo położony, otoczony z trzech stron doliną wijącego się w tym miejscu Popradu, oddzielającego Polskę od Słowacji. Dolina Popradu tworzy w tym miejscu dwie tzw. Łopaty – Polską i Słowacką. W dolinie usytuowane są uzdrowiska, w których ogromne znaczenie mają występujące tu wody mineralne stosowane do terapii pitnej i kąpielowej.
Magia miejsca i niepowtarzalny klimat sprawia, że oddycha się tu pełną piersią. Przepiękne widoki, szum Popradu, monumentalne drzewa, różnorodność ukształtowania terenu to czynniki, które miały wpływ na to, że pobyt w tym miejscu dał nam wiele przyjemności.

Polecamy penetrację tego obszaru. .








































budka betonowa



















Podczas wizyty
zaobserwowano
44 gatunki


2017 rok

bocian czarny
bogatka
czapla siwa
czarnogłówka
dymówka
gawron
gąsiorek
grzywacz
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
dzięcioł zielony
modraszka
muchołówka mała
mysikrólik
myszołów
kląskawka
kopciuszek
kos
kowalik
kruk
krzyżówka
kwiczoł
łabędź niemy
oknówka
pierwiosnek
pleszka
pliszka górska
pliszka siwa
pluszcz
puszczyk
rudzik
sierpówka
sosnówka
sójka
sroka
strzyżyk
szczygieł
szpak
śmieszka
wrona siwa
wróbel
zięba
zimorodek
zniczek