Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas<<<
Rezerwat przyrody Stawy Milickie
.


Stawy Milickie to wielki zespół stawów rybnych położony w rozszerzeniach doliny Baryczy.
Założone przez cystersów w XIII wieku, milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia, również największym w Polsce rezerwatem przyrodniczym i jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Od 1996 roku część parku, objęta także ochroną w ramach konwencji ramsarskiej. Wpisane na listę Living Lakes.

Na terenie tym znaleźliśmy się z wycieczką zorganizowaną przez Uniwersytet Wrocławski w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Przewodniczkami tej wyprawy były trzy miłe Panie absorbujące nas wiedzą ornitologiczną tj. Beata Czyż , Marta Cholewa, Hanna Sztwiertnia, które w sposób ciekawy i przystępny , interesująco przybliżały uczestnikom wyprawy ptasi świat .
Wydawało się, że Organizatorki stopniowały napięcie u obserwatorów, rozpoczeły od przedstawienia gęgaw, gęsi zbożowych, tylko 4 bielików!, czapli siwej, brodźca piskliwego, potem krakwy, podgorzałki, perkozków,
A skończyły zabierając grupę na " Wieżę niebieskich ptaków" , z której widok, nawet rasowym obserwatorom zapierał dech w piersiach: 200 czapli białych, aż! 19 bielików, które siedząc na płyciznach stawu wydały się być strażnikami tego terenu, następnie przylot około 1000 żurawi, to jest "deser" kończący tę ciekawą wyprawę.
Stanowczo polecamy uczestnictwo w takich spotkaniach z przyrodą.


Podczas wizyty
zaobserwowano
35 gatunków


wrzesień 2010r

bielik
błotniak stawowy
bogatka
brodziec piskliwy
cyraneczka
cyranka
czapla siwa
czapla biała
czernica
dymówka
dzięcioł duży
gęgawa
gęś zbożowa
głowienka
kormoran
kowalik
krakwa
krogulec
krzyżówka
łabędź niemy
łyska
muchołówka szara
perkoz dwuczuby
perkozek
pliszka siwa
podgorzałka
rybitwa rzeczna
sójka
szpak
śmieszka
świstun
wodnik
wrona siwa
zimorodek
żuraw