Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas


<<<
Karkonoski Park NarodowyKARKONOSZE to najwyższe pasmo górskie Sudetów (część Sudetów Zachodnich) leżących w południowo - zachodniej Polsce, na granicy polsko - czeskiej. Góry te rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie, która oddziela je od Gór Izerskich , aż po Przełęcz Kowarską w części wschodniej rozdzielającą Karkonosze i Rudawy Janowickie. Od północy Karkonosze stykają się z Kotliną Jeleniogórską, na południe zaś - po drugiej stronie granicy - rozciąga się ich czeska część.

Karkonoski Park Narodowy. został utworzony w1959 roku .
Obecna powierzchnia parku wynosi ok 5580 ha. Park swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą również dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Obie enklawy włączono do Parku ze względu na dobrze zachowane naturalne lasy podgórskie i dolnoreglowe (głównie lasy bukowe).

Wyjeżdżamy - temperatura -2C; przyjeżdżamy do Szklarskiej Poręby br,br,br,br -18C, ale ostro świecące słońce nie daje odczuć tej temperatury. Może też dlatego, że byliśmy odpowiednio ubrani.
Cel wizyty to uczestnictwo w wycieczce z okazji "Zimowego ptakoliczenia", którego przewodnikiem był Artur Pałucki. Mamy też chęć spotkania nie widzianej przez nas orzechówki.

Ponieważ zostało trochę czasu do wyjścia, delektujemy się prezentacjami multimedialnymi w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej nowoczesny , bardzo dobrze zorganizowany ośrodek, gdzie w sposób czytelny i przystępny prezentowane jest bogactwo przyrody i piękno tego regionu. Przybywając do Szklarskiej Poręby polecamy zacząć wyprawy właśnie od tego miejsca.

Ostre tempo przemarszu szlakiem wzdłuż rzeki Kamiennej, nasłuchujemy i wypatrujemy ptaków. Przewodnik informuje, że gdy któryś z uczestników wypatrzy pluszcza - otrzyma nagodę niespodziankę. Okazało się, że sam widok pluszcza byłby dziś niespodzianką.
Ponieważ jest zimno organizator w połowie wycieczki zapewnił uczestnikom gorącą herbatę.
Ptaków w lesie nie było zbyt dużo. Więcej i gatunków i osobników było w mieście wśród krzewów i żywopłotów. Na koniec wycieczki stado raniuszków wydało się mówić do zobaczenia w następnym roku.
Przemarsz przez zaśnieżony las nieopodal zamarzniętego wodospadu Szklarki, gdzie woda tętniła pod warstwą lodu, pod ośnieżonymi gałęziami drzew, wśród wszechobecnego blasku słońca............. to tylko tu i teraz.

Oczywiście gorąco polecamy uczestnictwo. Potrzebna bardzo, bardzo dobra kondycja i odpowiedne ubranie, lornetki niekoniecznie, ponieważ organizator zapewnie je wszystkim chętnym.

Podczas wizyty
zaobserwowano
13 gatunków


2013r

bogatka
czubatka
gil
kos
krzyżówka
modraszka
raniuszek
sierpówka
sosnówka
sójka
sroka
wrona siwa
wróbel