Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas










<<<...
Użytek Ekologiczny Ekopark Wschodni






Użytek Ekologiczny Ekopark Wschodni



Użytek ekologiczny, chroniący unikatowe siedliska roślin i zwierząt ekosystemu słonawych torfowisk. Powołany został przez miasto Kołobrzeg w 1996 roku. Zajmuje powierzchnię 381 hektarów. Jest to cenny obszar ze względu na walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne i florystyczne. Zasadniczym elementem użytku była niecka słonawych torfowisk "Solne Bagno".
Obszar znajduje się w wykazie ostoi ptaków. Odnotowano tu występowanie około 80 gatunków ptaków. Do cenniejszych gatunków flory należą: orlik pospolity, krwawnik kichawiec, rzeżucha łąkowa, kruszczyk rdzawoczerwony, wierzbownica błotna, sit Gerarda, szelężnik większy, rutewka orlikolistna, pływacz zachodni, podkolan biały. Z fauny występują między innymi: perkoz rdzawoszyi, bąk czy żuraw.
Teren Ekoparku Wschodniego jest żerowiskiem na trasie wędrówek ptaków brodzących blaszkodziobych i siewkowych. Stanowi również ostoję dla płazów bezogonowych, które na tym terenie znajdują enklawy dogodne dla rozrodu.Ź ź

Kolejna wizyta - kierunek morze. Wybór padł na Kołobrzeg. A Kołobrzeg to nie tylko miasto z rzeką Parsętą, Kanałem Drzewnym, portem, parkami, skwerami, ścieżkami rowerowymi, bulwarem nadmorskim, morskim brzegiem, rozległymi, piaszczystymi plażami zalanymi słońcem ... .
Miasto pełne rowerów, rowerzystów i ścieżek rowerowych, z zachwycającym użytkiem ekologicznym - Ekoparkiem Wschodnim w pobliżu dzielnicy Podczele. Tu jeździmy i zatrzymujemy się na dłużej, dłużej... codziennie.
I tu któregoś dnia niespodzianka: pośród stada gęgaw, świstunów, płaskonosów, krakw, kormoranów - wypatrzyliśmy grupkę 8 mandarynek. Niepłochliwe, siedziały schowane na pochylonej nad wodą gałęzi drzewa. Jednego dnia przy wietrznej pogodzie odbył się spektakl gęsich i kormoranich przelotów z Ekoparku nad morze i z powrotem, a w tle nad lasem żurawie i bielik płoszący pływające ptaki.
Jadąc nad morze mieliśmy nadzieję, że pojawią się stada siewek lecących nad wybrzeżem, ciekawe gatunki kaczek będą przemykać nad wodą... , a tu nic. Ludzi mnóstwo rano, w południe i przed zachodem słońca. Po zachodzie szybko zapada zmrok, ptaków nie ma. Trzeba by znaleŸć pustą plażę, z dala od ludzi, żeby natknąć się na pojedyncze ptasie ciekawostki. Dziś morze gładkie jak martwe, żadnej fali, żadnego drgnienia, a na brzegu grzebiące w piasku 3 sieweczki obrożne i 6 biegusów zmiennych. To wszystko.
Dla odmiany wypad do Dobrzycy na zwiedzanie ogrodów tematycznych Hortulus. Ogród japoński, skalny z wodospadem, francuski, angielski, leśny, mistyczny, rosarium, ogród Gaudiego, ogrody różnych kolorów, wodny, ziołowy, Ptasi Gaj, labirynt bukszpanowy z fontanną, warzywnik, staw z wodotryskiem - wszystko w pełnym słońcu, z feerią barw, kolorów, zapachów, dŸwięków.

Polecamy wizytę na tym terenie.





















































Ogrody tematyczne Hortulus















Podczas wizyty
zaobserwowano
43 gatunki


2023 rok
biegus zmienny
czapla biała
czapla siwa
dymówka
dzięcioł duży
gawron
gęgawa
gołąb miejski
grzywacz
kawka
kokoszka
kormoran
kos
kowalik
krakwa
krogulec
kruk
krzyżówka
łabędź niemy
łyska
mandarynka
mewa białogłowa
mewa srebrzysta
modraszka
myszołów
nurogęś
oknówka
perkoz dwuczuby
pierwiosnek
płaskonos
rudzik
rybitwa czubata
sierpówka
sieweczka obrożna
sójka
sroka
szpak
śmieszka
świstun
wrona siwa
wróbel
zięba
żuraw

Ryszard Danielecki