Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas


<<<
Rezerwat przyrody Jezioro Drużno


Rezerwat przyrody Jezioro Drużno - faunistyczny rezerwat przyrody utworzony na Żuławach Elbląskich w 1966 roku. Rezerwat obejmuje obszar jeziora Drużno wraz z okolicznymi terenami.
Powierzchnia rezerwatu: 3 021,6 ha. Cel ochrony: miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. Rezerwat wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej

Jezioro Drużno, kolejne miejsce polecane przez przewodnik "Ptasie ostoje". W pierwszym dniu pobytu - jeden skok nad jezioro i... strzał aparatem : Pelecanus onocrotalus. Dzień drugi - obserwacje na wieży i ... burza (było groźnie), deszcz padający prawie poziomo i wiatr powodują, że jesteśmy mimo odpowiednich ubrań mokrzy do suchej nitki . Po pewnym czasie przestaje padać i wychodzi piękne słońce, pozwalające kontynuować obserwacje. Pelikana dziś nie ma. Przy okazji odwiedzin można popaść w depresję :)), niedaleko w Raczkach Elbląskich na Żuławach, znajduje się najniższy punkt - 1,8 m poniżej poziomu morza. Wokół jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, a jednym z nich są pochylnie działające od końca XIXw na Kanale Elbląskim. No i oczywiście trzeba się gdzieś zatrzymać, przenocować. Komfortowe miejsce w Krzewsku - to tylko u Państwa Ewy i Mirosława Domian (po uprzednim telefonicznym umówieniu.) A potem refleksja - "że są jeszcze Tacy mili, przesympatyczni!!! Ludzie:))"

Żeby dokładnie spenetrować to niezwykle ciekawe terytorium trzeba mieć dużo wolnego czasu - polecamy.

Podczas wizyty
zaobserwowano
35 gatunków


sierpień 2011r

bielik
błotniak stawowy
bogatka
czajka
czapla biała
czapla siwa
czernica
dymówka
gęgawa
głowienka
kokoszka
kormoran
krakwa
krwawodziób
krzyżówka
łabędź niemy
łęczak
łyska
mazurek
modraszka
oknówka
pelikan różowy
perkoz dwuczuby
pliszka siwa
rybitwa białoskrzydła
rybitwa białowąsa
rybitwa czarna
sierpówka
strzyżyk
szczygieł
szpak
śmieszka
trzcinniczek
wodnik
zausznik