Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas
<<<
Chełmskie Torfowiska Węglanowe


Obszar ten położony jest w południowo-wschodniej Polsce w pobliżu miasta Chełm. Chełmskie Torfowiska Węglanowe ze względu na wyjątkowo dużą bioróżnorodność stanowią unikalny zespół przyrodniczy zarówno w skali kraju, jak i kontynentu. Teren ten jest chroniony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLB060002 -Chełmskie Torfowiska Węglanowe- oraz wpisany na listę najważniejszych ostoi ptaków w Polsce i w Europie jako IBA PL105.
Na terenie Chełmskich Torfowisk Węglanowych wytyczono i oznakowano ścieżkę dydaktyczną w Rezerwacie Bagno Serebryskie z kilkoma tablicami informacyjnymi.


Po dłuuuuuugiej podróży dotarliśmy na Polesie, konkretnie do Chełma. Cel - odwiedzenie tych terenów i uczestnictwo w akcji liczenia wodniczki, organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków .

Liczenie tego rzadkiego gatunku na specyficznych terenach zweryfikowało nasze myślienie, i przewartościowało skalę trudności związaną z obserwacjami ptaków.
Po odpowiednim ubraniu się, oprócz przygotowania do odróżniania głosu wodniczki, należy, szczególnie w gorące dni wziąć do schładzania wodę - nie brać płynu petrygo (nawet przez pomyłkę :-) , GPS oraz mapę, które zapewnia organizator i nadzieję powrotu do bazy.
Po liczeniu błogie odgłosy natury uwalniają ciało od zmęczenia, człowiek zapomina o tym co przeżył, bo... przeżył. Można by rzec jak mawiał poeta filozof - "per aspera ad astra" w tym wypadku przez kłoć wiechowatą.
Polecamy wszystkim, którzy znudzeni spacerkami po parku, lesie, nad wodą itp, chcą w niebanalny i intensywny sposób spędzić wolny czas.

Ale, proponujemy przed uczestnictwem w tej akcji, poćwiczyć kilka miesięcy w siłowni, można przy śpiewie wodniczki, zapoznać się z obsługą GPS, postudiować orientację wg mapy, nauczyć się pływać, nurkować.... ..
Polecamy, polecamy i jeszcze raz polecamy.Grupa licząca - nie w pełnym składzie; od prawej Jarosław - szef liczenia, Katarzyna, Irena, Ryszard, Maria, Bartek, Patrycja, Tomasz. Te chełmy na głowach to nie ochrona przed wodniczką i też nie z tego powodu, że w Chełmie chodzi się w chełmach, ale w związku z wycieczką zorganizowaną przez Kasię do cementowni, której teren okazał się sprzyjającym siedliskiem dla pustułek !!!!!.Podczas wizyty
zaobserwowano
52 gatunki


czerwiec 2011r

bażant
bąk
błotniak stawowy
błotniak łąkowy
bocian biały
bogatka
czajka
czapla biała
czapla siwa
dudek
dymówka
gołąb miejski
grzywacz
jerzyk
kapturka
kawka
kląskawka
kopciuszek
kos
kruk
kszyk
kukułka
kulczyk
kwiczoł
mewa białogłowa
modraszka
oknówka
piecuszek
pierwiosnek
pliszka siwa
pliszka żółta
potrzeszcz
pustułka
remiz
rokitniczka
rudzik
rybitwa białoskrzydła
rycyk
słowik szary
sroka
szpak
śpiewak
świerszczak
trzciniak
trznadel
wilga
wodniczka
wodnik
wrona siwa
wróbel
zięba
żuraw