Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas


<<<
Akcja Bukówka 2013r.


Zbiornik zaporowy Bukówka
Zbiornik ma powierzchnię 199 ha (przy maksymalnym napełnieniu) i pojemność około 16,9 mln m3. Powstał w latach 1978-1989 po zbudowaniu w przełomie Bobru przez Szczepanowski Grzbiet (na zachód od wsi Bukówka), zapory o wysokości 25,5 m. Zbiornik powstał w latach 1903-1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu tamy w przełomie. W latach 1978-1989 powiększono go przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej tamy, osłaniającej Miszkowice. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m..).


Uczestniczymy w drugiej edycji Akcji Bukówka. W porównaniu do poprzedniego obozu, który też był udany, ten jest skokiem w trzecie tysiąclecie. Nowa lokalizacja, nowe wyposażenie obozu, sieci, nawet toaleta jak w Hiltonie, wszystko to mówi o nowym standardzie Akcji.

Jest (prawie) wszystko co jest potrzebne w tego typu przedsięwzięciach.
Namiot mieszczący Biuro, gdzie głównym rezydentem jest oczywiście kierowniczka i ptaki przyniesione z obchodów. Drugi - jasny, wysoki namiot - doskonale wyposażony, służy do różnych celów, w którym w razie chłodniejszych dni zainstalowano centralne ogrzewanie kozę Kalinę, wykorzystującą ekologiczne paliwo, które rozgrzewa ciała i dusze uczestników.

Wieczorami organizator uruchamia drugie ogrzewanie - ognisko, gdzie przy świetle księżyca można podyskutować lub pomarzyć wpatrując się w płonące drwa lub magicznie migające na całkowicie ciemnym niebie gwiazdy.

Wszystko jest dopięte na tip top dzięki świetnym organizatorom tej akcji.
Merytoryczne informacje udzielane przez zawodowych ornitologów przydadzą się każdemu miłośnikowi ptaków.
Relatywnie do powierzchni siatek - ptaków jest dużo. Łapiący się elegancki kszyk z długaśnym dziobem to dla nas poezja. A Hania wydaje się mieć moc przewidywania przyszłości, rozmawiamy o gatunku... a po pewnym czasie łapie się on w sieć.

Reasumując.
Akcja to pełen relaks połączony z pracą dla dobra ptaków i bardzo interesujące spotkania z ludźmi i ptakami.

Oczywiście jak zawsze na takich spotkaniach potrzebne są sprawne ręce, dobra kondycja - gorąco polecamy.od lewej: Irena, Kacper, Rysiek, Iwona, Hania, Kamil, Ola, Antoni, Hania, Dariusz, Piotr i Mysza

od lewej: Paweł, Agnieszka, Gosia, Irena, Rysiek, Hania
Podczas wizyty
zaobserwowano
48 gatunków


2013r

batalion
biegus zmienny
błotniak stawowy
bogatka
czpla biała
czapla siwa
czeczotka
dymówka
gąsiorek
grzywacz
kapturka
kos
krakwa
krogulec
krwawodziób
krzyżówka
kszyk
kwokacz
łabędź niemy
łęczak
łyska
mewa białogłowa
modraszka
myszołów
oknówka
perkoz dwuczuby
perkozek
piecuszek
pierwiosnek
pokląskwa
pokrzywnica
pliszka górska
pliszka siwa
pustułka
raniuszek
remiz
rudzik
sójka
sroka
szczygieł
szpak
śmieszka
świergotek drzewny
świergotek łąkowy
świerszczak
trzcinniczek
trznadel
zimorodek