Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas

<<<
Akcja Bukówka
Nad Zbiornikiem Bukówka został założony pierwszy obóz obrączkarski w ramach Akcji Bukówka.
Akcja zorganizowana przez Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze reprezentowane przez Piotra Wasiaka, wspierane przez Wrocławską Grupę Obrączkarską ODRA, której reprezentantką w czasie naszego pobytu była Małgosia Pietkiewicz.
Zaproszenie do wzięcia udziału w dziewiczej edycji Akcji Bukówka to niewątpliwie zaszczyt i przyjemność. Tak więc nie możemy przepuścić tego wydarzenia.
Dojeżdżamy do obozu. Jezioro Bukowskie przepięknie wtopione w pejzaż Karkonoszy, poranna mgła, potem słońce, przemykające wśród zakrzewień sarny, nad głowami dymówki, brzegówki, krążące myszołowy.......
Miejsce wydaje się magiczne, ale zobaczymy co z ptakami.
Niemalże od razu - w sieci - dwa nowe gatunki, których nie ma na naszym terenie. Czeczotka i pokrzywnica rozpromieniają nasze umysły.
Zimorodek trzymany w dłoni to ptak naszych marzeń. Z daleka wydawał się taki mały, a tu - z bliska widać wielki dziób, to prawie jedna druga jego ciała. Mała ilość bogatek i modraszek - chyba dobrze :), choć niektórzy lubią ekstremalne wyzwania. A jeśli wyzwania - to pierwsza sójka wyjęta z sieci spełnia to życzenie. Na nią przydałyby się rękawice, najlepiej - bokserskie. Dla odmiany trzcinniczek, ptak o piórach jak z jedwabiu, delikatnie i płynnie wyplątuje się z sieci.
Jak zwykle na takich obozach - potrzebna dobra kondycja i sprawne ręce .

Tego typu akcje to niezwykłe spotkania z ptakami - polecamy.Na zdjęciu od lewej: Małgosia, Paweł, Irena, Ryszard, Benek, Piotr


Podczas wizyty
zaobserwowano
39 gatunków


2012r

bogatka
cyraneczka
czapla siwa
czarnogłówka
czeczotka
czernica
czyż
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
gil
grzywacz
kokoszka
kos
kruk
krzyżówka
łozówka
łyska
mewa białogłowa
myszołów
oknówka
perkoz dwuczuby
perkozek
pierwiosnek
pokrzywnica
pliszka siwa
potrzos
raniuszek
remiz
rokitniczka
rudzik
skowronek
sójka
szczygieł
śmieszka
świergotek drzewny
trzcinniczek
trznadel
zimorodek


Ryszard Danielecki