Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas











<<<
Rudawski Park Krajobrazowy (Bukowiec, Karpniki)






KARPNIKI

Stawy położone są na skraju środkowo wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w dorzeczu Bobru u zbiegu trzech potoków, w rozszerzeniach kotliny pomiędzy Karpnikami, Krogulcem, u północnego podnóża Karpnickich Wzgórz i zachodniego podnóża Rudaw Janowickich. Cały obszar znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Stawy Karpnickie stanowią najwartościowszy biotop wodny, z punktu widzenia awifauny, gnieździ się tutaj wiele wskaźnikowych, rzadkich oraz zagrożonych gatunków na Śląsku, między innymi: łabędź niemy, zimorodek, sieweczka rzeczna, pliszka górska, derkacz. Na obszarze kompleksu stawów żerują nietoperze, w tym nocek duży. Stawy stanowią ostoje ptactwa wodnego i błotnego, gniazduje tu wiele gatunków ptaków: dzikich kaczek, bocian biały i czarny, czapla siwa, żuraw, perkoz dwuczuby i wiele innych. Sporadycznie występują również ptaki drapieżne: puszczyk, jastrzębie, kruk, oraz rzadko spotykane dzięcioły zielonosiwe, dzięcioły duże oraz łozówki. Kompleks stawów stwarza ponadto ważne siedliska dla zachowania namuliskowych gatunków roślin na krańcu ich zasięgu wysokościowego.

BUKOWIEC

Tuż obok pałacu w Bukowcu, stworzono, przepiękny park krajobrazowy, w którym obok herbaciarni i wieży widokowej podziwiać można także niezwykle malownicze stawy, odbijające w swojej tafli obraz pałacu i otaczającej go zieleni. Kompleks stawów składa się z kilku zbiorników, o różnych kształtach i rozmiarach, z których największym jest Staw Kąpielnik. Zbiornik ten, największy, o nieregularnym kształcie i powierzchni około 9,2 hektara jest także niezbyt głęboki, bo sięgający około 1,5 metra w dół. . Dziś, nadal można po nim pływać łódkami. Panujące tu cisza i spokój pozwalają na relaks w otoczeniu natury i odcięcie się od miejskiego zgiełku. Groble pełniły funkcje traktów komunikacyjnych. Spacerowa aleja prowadząca do Kostrzycy, obsadzona dębami wytyczała malowniczą drogę, skierowaną na Małą i Czarną Kopę oraz Śnieżkę. Kiedy pogoda uniemożliwiała podziwianie gór, mgła unosząca się nad stawami rekompensowała wrażenia estetyczne. Romantyczne nazwy stawów (Staw Kąpielnik, Staw Ponurej Kapliczki, Staw Kostrzycki) odnoszą się do klimatu, jaki tworzą.

Intensywna, kilkudniowa wizyta pozwoliła nam zachwycić się majestatycznymi czewonolistnymi i zielonymi bukami, potężnymi dębami, monumentalnymi sosnami i świerkami. Dech zapierały odgłosy żabiej wrzawy na Stawie Ponurej Kapliczki trwającej bez ustanku kilka godzin. Zadowoliła nas obecność takich ptaków jak: skoncentrowana na śpiewie dziwonia, żerujący bocian czarny, łabędzie nieme z młodymi, czaple siwe, błotniak stawowy, bączek, dzięcioły: zielony, średni, czarny i duży.

Teren warty wnikliwej penetracji.















































Podczas wizyty
zaobserwowano
56 gatunków


2019 rok
bażant
bączek
błotniak stawowy
bocian czarny
bogatka
cierniówka
czapla siwa
czernica
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
dzięcioł średni
dzięcioł zielony
dziwonia
dzwoniec
grzywacz
jerzyk
kapturka
kokoszka
kopciuszek
kos
kowalik
kruk
krzyżówka
kukułka
kulczyk
kwiczoł
łabędź niemy
łyska
modraszka
muchołówka szara
mysikrólik
myszołów
oknówka
pełzacz leśny
perkoz dwuczuby
perkozek
piecuszek
pierwiosnek
pliszka siwa
sójka
sroka
strzyżyk
szczygieł
szpak
śpiewak
świerszczak
trzciniak
trzcinniczek
trznadel
wilga
wrona siwa
wróbel
zaganiacz
zięba
żuraw