Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas









<<<
Dolina Nidy - Stawy Górki






Dolina Nidy - kraina geograficzna w Polsce, na południu województwa świętokrzyskiego. Wchodzi w skład Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkową i dolną część doliny rzeki Nidy. Ma długość ok. 65 km i szerokość od 2 do 6 km, z trzema przewężeniami: pomiędzy miejscowościami Sobowice i Kopernia, między Młodzawami i Krzyżanowicami oraz pomiędzy BrzeŸnem i Sobkowem. Dolina Nidy jest ostoja ptasią o randze europejskiej . Na jej terenie występuje co najmniej 30 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, oraz 10 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK).

Górki, miejsce - baza naszego pobytu. Po raz drugi odwiedziliśmy tę miejscowość kierując się wielkim sentymentem do okolicznych stawów, gdzie niegdyś widzieliśmy stada żerujących rycyków, słyszeliśmy głosy bąków, bączków, czajek, gęgaw i innych ptaków wodno-błotnych.
Tym razem byliśmy w innym czasie – u schyłku lata, które i tak było bardzo łaskawe racząc nas ciepłem, słońcem, pięknym niebem i cudnymi widokami.
Zwiedziliśmy Wiślicę, śliczne miasteczko, które jest drugie od końca pod względem wielkości w Polsce. Prace archeologiczne w podziemiach kolegiaty trwające od listopada 2019 sprawiają, że archeolodzy pracujący przy nich muszą gdzieś mieszkać i… mieszkają z nami… za ścianą.
Najwygodniejszym sposobem przemieszczania się między ciekawymi miejscami to przejazd rowerami. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, gdzie trasa w każdą stronę wydaje się być „z góry” odwiedzamy punkt gdzie Nida wpada do Wisły. Cichy szum wielkiej rzeki łączącej się z mniejszą, nagrzane słońcem trawy, liście pochylonych nad wodą drzew, brzęczące owady, od czasu do czasu przelatujące nad wodą dymówki, parzący stopy piasek na brzegu. Cisza, brak odgłosów cywilizacji – to chwile jakich mało.
Solec Zdrój. Miasto uzdrowiskowo-sanatoryjne, gdzie znajdują się mineralne baseny termalne „Malinowy Raj” zawierające solanki i wody siarczkowe. Wg klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l, która w warunkach naturalnych posiada najwyższe stężenie tych związków na świecie.

Jednak głównym celem naszej wizyty w tym regionie są stawy w Górkach. Na terenie sołectwa znajduje się duży, około 650 ha kompleks stawów. Jest on atrakcyjnym terenem obserwacji ornitologicznych, zwłaszcza gdy bardzo niski stan wody na wielu stawach przyciąga ptaki siewkowe. Gniazduje tu: bąk, bączek, czernica, gęś gęgawa, podróżniczek, rybitwa czarna, zielonka. Sporadycznie gniazduje podgorzałka, na pobliskich łąkach rycyk.
W bieżącym roku poziom wody w stawach jest dość wysoki więc o błotach nie ma co marzyć, a wysokie temperatury powietrza spowodowały w największym stawie – Hetmanie - przyduchę, co skutkowało śnięciem dużej ilości ryb.
Zaobserwowaliśmy na stawach wiele gatunków ptaków, również wiele sytuacji związanych z ptakami. Na często uczęszczanej drodze przebiegającej między stawami zauważyliśmy dużo zabitych ptaków, które usiłowały przelecieć ze stawu na staw. Były tam mewy, perkozy dwuczube, zausznik. Obserwowaliśmy przez kilka dni dziwną sytuację: przyjaźń perkoza dwuczubego z zausznikiem. Pływały razem i przesiadywały na brzegu przez dłuższy czas, schodziły do wody, pływały, żerowały i ponownie siadały na brzegu. I tak przez kilka dni.
Nad stawami obserwowaliśmy krążące bociany czarne, wiele błotniaków stawowych, na słupie energetycznym wieczorem w świetle księżyca bocian biały, który nie odleciał z grupą, w trzcinach pojawił się bączek, na błocie spuszczonego stawu żerowały kszyk, kokoszka, sieweczka rzeczna, łęczaki i spore stado śmieszek.
Jak zwykle w krainie karpia – o karpia trudno.
Byliśmy jedynymi turystami w tym czasie w tej okolicy. Chyba za sprawą COVID-19.

Teren warty odwiedzenia.
































































Podczas wizyty
zaobserwowano
72 gatunki


2020 rok
bażant
bąk
błotniak stawowy
bocian biały
bogatka
brodziec piskliwy
brzegówka
czajka
czapla biała
czapla siwa
czernica
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
dzięcioł zielony
gawron
gągoł
gąsiorek
gęgawa
głowienka
gołąb miejski
grzywacz
kapturka
kawka
kokoszka
kopciuszek
kormoran
kos
krakwa
krogulec
kruk
krzyżówka
kszyk
kuropatwa
łabędź niemy
łęczak
łyska
makolągwa
mewa białogłowa
mewa mała
modraszka
myszołów
oknówka
orlik krzykliwy
perkoz dwuczuby
perkozek
pierwiosnek
pliszka siwa
pliszka żółta
płaskonos
potrzos
pustułka
remiz
rybitwa rzeczna
sierpówka
sieweczka rzeczna
sokół wędrowny
sójka
sroka
srokosz
szczygieł
szpak
ślepowron
śmieszka
świstun
trzcinniczek
wodnik
wrona siwa
wróbel
zausznik
zięba
zimorodek
żuraw