Strona główna Obserwacje Galeria Ptasie wizyty Ciekawostki O nas Bibliografia
Archiwum obserwacji
Zgłoszenie obserwacji
....
Jak obserwować ptaki
Kodeks
Przy karmniku
....

Dokarmianie ptaków
Dokarmianie to jest czynność, którą wykonujemy w okresie zimowym w celu ochrony ptaków.
Pomagamy im przetrwać jedynie okres dużych mrozów, w czasie ciężkiej śnieżnej zimy. W okresie letnim również możemy pomagać- udostępniając im miejsca, gdzie w upalne, suche dni, zawsze znajdą czystą wodę do picia i do kąpieli. Zimowe dokarmianie rozpoczynamy na początku listopada, kończymy w końcu marca, a ptaki owadożerne / sikory / zaczynamy dokarmiać wcześniej, już w październiku, a kończymy w połowie kwietnia. Rozpoczynając dokarmianie pamiętajmy, że podpisujemy wobec ptaków zobowiązanie do tego, że w naszym karmniku zawsze będzie pokarm. Ptak przyzwyczaja się do miejsca gdzie znajduje pożywienie. Gdy jedzenia zabraknie, bo zapomnimy dosypać, ptakowi zabraknie krótkiego, zimowego dnia, by znaleźć nowe miejsce żerowania, straci wiele potrzebnej mu energii, osłabnie z głodu i chłodu i może paść. Pilnujmy więc, żeby nasz karmnik zawsze był pełen pożywienia.


Chcąc, by do naszego karmnika przylatywały różne gatunki ptaków, musimy zaopatrzyć się w różnorodne nasiona, owoce, a także wykładać w karmnikach okruchy chleba, kasze, płatki zbóż, pokruszone sery, pestki owoców, ale i kawałeczki mięsa, a dla sikor i dzięciołów wieszać świeżą słoninę. Wszystkie produkty muszą być świeże, niesolone, a w mrozy - nie zawierające wody. Do dokarmiania najlepsze sązboża: owies, żyto, pszenica; nasiona: słonecznika, / dla mniejszych ptaszków słonecznik kruszymy / rozdrobniona kukurydza, rzepak, len, konopie, dynia, mak; wszystkie zebrane w lecie i jesienią nasiona chwastów: oset, bylica, nasiona kwiatów. Można dołączyć pokruszone orzechy laskowe, włoskie, pestki arbuza, jabłek, gruszek, jak również wysuszone owoce głogu, tarninę, ligustr, dziką różę. Dla ptaków owadożernych wywieszamy świeżą, niesoloną słoninę, a także wytopiony łój zmieszany z nasionami, w siateczkach, lub pojemnikach wieszanych przy karmnikach. Pamiętajmy też o tym, żeby do naszych karmników nie miały dostępu koty i inne przydomowe drapieżniki, by w naszych karmnikach ptaki czuły się bezpiecznie.

Piękny śpiew w lecie w naszym otoczeniu, to podziękowanie jakie dostaniemy od ptaków za troskę i pomoc w przetrwaniu zimy.
Producent karmy

ociepla życie ptaków