Strona główna Obserwacje Galeria Ptasie wizyty Ciekawostki O nas Bibliografia<<<
Akcja Bałtycka - Bukowo


Bukowo to jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim o powierzchni ok 1700ha.
Wody jeziora Bukowo są połączone z Morzem Bałtyckim poprzez Kanał Szczuczy. Niskie zarośnięte szuwarami brzegi są ostoją i lęgowiskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.


Zbudowani pozytywnymi wspomnieniami z zeszłorocznego uczestnictwa w Akcji Bałtyckiej postanowiliśmy kontynuować udział w jej pracach także w tym roku.
Bardzo atrakcyjne położenie miejsca obozu nastraja nas optymistycznie - ! - będą ptaki. Rozstawianie i urządzanie obozu, stawianie siatek, słoneczna pogoda no i las - las porzeczkowy - już od początku robią pozytywne wrażenie. Nie są w stanie zakłócić tego wrażenia chmary latających krwiopijców i czający się nocą w zaroślach, chrumkający przebijacze siatek.
Zeszłoroczna praktyka w uwalnianiu ptaków, po jednorazowym treningu dała efekty. Nawet, osnute złą sławą sikory dają przyjemność podczas wyjmowania z siatek. Potem wpisywanie wszystkich danych z pomiarów i słuchanie wielu, wielu informacji i ciekawostek o ptakach z ust doświadczonego Obrączkarza.
W czasie naszego pobytu złapano i zaobrączkowano około 400 osobników - z 30 gatunków.
Dziś siedząc w fotelu, pijąc herbatę z ususzonego w obozie dziurawca z przepięknego Akcyjnego kubka wspominamy nasz pobyt, krótki - ale pełen niezapomnianych wrażeń.

Akcja Bałtycka zawsze godna polecenia.
Grupa uczestników Akcji w okresie, w którym razem przebywaliśmy; od prawej Krzysztof - szef , Irena, Hubert, Sławomir, Joanna, Ryszard, Joanna, Łukasz.Podczas wizyty
zaobserwowano
57 gatunków


sierpień 2012r

biegus zmienny
bogatka
cierniówka
czapla siwa
czarnogłówka
dymówka
dzięcioł duży
dzięciołek
dzwoniec
grzywacz
gajówka
gil
jarzębatka
kapturka
kopciuszek
kormoran
kos
kowalik
kruk
krzyżówka
kulczyk
kulik wielki
łabędź niemy
mewa siodłata
mewa siwa
mewa srebrzysta
modraszka
muchołówka szara
muchołówka żałobna
nur czarnoszyi
oknówka
ostrygojad
pełzacz leœny
pełzacz ogrodowy
perkoz dwuczuby
piaskowiec
piecuszek
piegża
pierwiosnek
pliszka siwa
potrzos
remiz
rudzik
sikora uboga
sójka
sroka
strzyżyk
szczygieł
szlamnik
śmieszka
śpiewak
trzciniak
trzcinniczek
trznadel
wróbel
zięba
żuraw